Najlepsze zabawki dla nowego członka rodziny

Pomimo, że małe dzieci mają początkowo problemy z wykonywaniem najprostszych czynności, to już od pierwszych miesięcy powinny mieć kontakt z zabawkami. Dzięki nim, trenują swoje umiejętności manualne, poznają kolory i różne faktury materiałów.

Niestety, wśród niezliczonej liczby produktów różnych marek, bardzo często ciężko jest znaleźć zabawkę, która przypadnie do gustu zarówno rodzicom, jak i ich dziecku. Jest to jednak duży problem nie tylko dla nich borykają się z nim dziadkowie, dalsza rodzina i przyjaciele. Właśnie z uwagi na to, portal PandaStyle.pl przedstawia zabawki odpowiednie dla dzieci w wieku od 0 do 3 lat. Dzięki temu, będziecie mogli z łatwością dobrać produkt dostosowany do aktualnej fazy rozwoju dziecka!

Zabawki dla niemowlaka (0-12 miesięcy)

Wiek niemowlęcy to okres, w którym maluch wyjątkowo szybko się rozwija. Warto zatem wykorzystać ten okres i dać mu możliwości jak najlepszego wypracowania podstawowych umiejętności.

Grzechotki

Ponadczasowa zabawka, która rozwija słuch, wzrok i zdolności manualne dziecka. Biorąc pod uwagę fakt, że u noworodka niektóre zmysły nadal są słabo wykształcone, najlepiej sprawdzą się grzechotki o kontrastowych kolorach (świetnym wyborem są warianty czarno-białe) i wyraźnej oraz przyjemnej w dotyku fakturze wykorzystywanych materiałów.

Przytulanki

Pluszaki to ukochane zabawki praktycznie każdego malucha. Przyjemne w dotyku, miękkie zwierzątka i inne postaci potrafią stać się najlepszym przyjacielem dziecka na długie lata. Pamiętajmy jednak, aby nie miało ono ich zbyt wiele. Warto, aby przywiązało się do jednej, dwóch lub maksymalnie trzech ulubionych przytulanek.

Maty edukacyjne

Maty edukacyjne to wynalazek stosunkowo nowy. Bardzo często nazywane są też centrami zabaw. Dzięki nim, dziecko ma możliwość ćwiczenia prostej gimnastyki w miękkim i bezpiecznym miejscu. Ponadto, wykorzystane w produktach zabawki oraz elementy wykonane z różnych materiałów stymulują wzrok dziecka, jego zmysł dotyku oraz słuch.

Karuzele

Podwieszane karuzele to idealny produkt, służący do koordynacji wzrokowej i słuchowej dziecka. Poruszają się, wydają uspokajające dźwięki i wykonane są z przyjemnych w dotyku materiałów. To niezbędny element każdego łóżeczka noworodka.

Zabawki sensoryczne

Wariant szczególnie popularny w ostatnim czasie. Dużym zainteresowanie cieszą się zabawki z metkami posiadają one specjalnie przystosowane, wystające fragmenty materiału, które dziecko może tarmosić i ssać.

Prezenty na roczek (12-24 miesiące)

Wiek poniemowlęcy to okres, w którym dziecko zaczyna przejawiać wzmożoną aktywność ruchową. Maluch poznaje tajniki chodzenia i chętnie przemieszcza się zarówno w domu, jak i podczas spacerów. Rozpiera go energia, więc warto zwrócić na to uwagę przy doborze odpowiednich zabawek.

Jeździki

Jeździk świetnie sprawdzi się jako podpora dla dziecka przy stawianiu pierwszych kroków. Ponadto, maluch może w nim umieścić swoje ulubione zabawki i maskotki!

Zabawki do ciągnięcia

Ogromną frajdę od pokoleń sprawiają dzieciom zabawki do ciągnięcia, na lince lub sznureczku. Różnego rodzaju ciuchcie, samochodziki i inne pojazdy pozwalają trenować umiejętność samodzielnego chodzenia oraz wspierają dobrą koordynację ruchową.

Klocki, układanki, puzzle

Po ukończeniu roczku dziecko może już zacząć trenować nie tylko umiejętność chodzenia, ale również zdolności manipulacyjne i umysłowe. Z uwagi na to, świetnym rozwiązaniem są proste klocki i układanki. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się ich drewniane warianty, kolorowe i precyzyjnie wyszlifowane.

Zabawki grające i instrumenty

Niektóre dzieci wykazują duże zainteresowanie mając kontakt z muzyką i przedmiotami wydającymi dźwięki nie warto ich przed tym powstrzymywać. Najlepszym rozwiązaniem dla muzykalnych pociech będą zabawki grające z zapisanymi melodyjkami, wygrywanymi w zależności od naciśniętego przycisku. Równie ciekawym wariantem są dziecięce instrumenty.

Prezenty dla dwulatka (24-36 miesięcy)

Większość dwulatków potrafi już dłużej bawić się samodzielnie i bez przeszkód posługiwać się ulubionymi przedmiotami i zabawkami. Warto mieć to na uwadze kupując im prezenty od teraz coraz lepszym rozwiązaniem będą zabawki, którymi dziecko będzie mogło bawić się samo.

Puzzle i klocki

Rozwiązanie równie dobre, jak w przypadku prezentu na roczek. W tym wariancie warto jednak skupić się na modelach odrobinę bardziej skomplikowanych, aby stanowiły dla dziecka większe wyzwanie. Wszystkie zabawki od najlepszych producentów na rynku posiadają odpowiednie oznaczenia wiekowe, dzięki czemu będziecie w stanie dobrać zestaw idealnie dopasowany do wieku malucha.

Odgrywanie ról

Dwulatki coraz chętniej naśladują swoich rodziców w wykonywaniu różnych czynności. Warto zatem zwrócić uwagę na dziecięce kuchnie, warsztaty, domy i inne odmiany zabawek, które pozwolą im na odgrywanie ról. Dzięki temu, dziecko będzie się nie tylko wspaniale bawić, ale również doskonalić swoje umiejętności manualne i zrozumie sens codziennych czynności.

Tablice

Świetne rozwiązanie dla dzieci z artystyczną duszą. Na tablicach mogą one bazgrać oraz starać się odwzorowywać ulubione postaci, ćwicząc tym samym motorykę dłoni i wyobraźnię. Obecnie, wiele tablic posiada różne, interaktywne dodatki, dzięki czemu stanowią jeszcze większą atrakcję dla najmłodszych.

Podane przez nas wskazówki to nie wszystko. Warto pamiętać, że małe dzieci wciąż potrzebują towarzystwa rodziców we wspólnej zabawie. Zachęta ze strony najbliższych i pokazanie im funkcjonalności nowych produktów sprawi, że z czasem maluch chętnie zacznie bawić się samodzielnie. Wtedy rodzice będą mieli chwilę odpoczynku, której tak bardzo potrzebują! Pamiętajcie też, że podczas poszukiwań idealnej zabawki dla Waszej pociechy świetnie sprawdzą się porady zamieszczane na blogu serwisu PandaStyle.pl.